spinner
Loading...

Co stosować jako izolację pod ogrzewanie podłogowe?

25 czerwiec 2021

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, gwarantujące wysoki poziom komfortu. Jego efektywność w dużej mierze zależy od izolacji, która zapobiega stratom ciepła. W przypadku podłogi na gruncie ucieka ono do ziemi lub do fundamentu, a w przypadku podłogi na stropie - do konstrukcji budynku. Dlatego bardzo ważnym etapem montażu tego typu instalacji grzewczej jest przygotowanie odpowiedniej izolacji termicznej. W tym celu warto zdać się na produkty marki KOTAR. Poznaj je bliżej!

 

Z artykułu dowiesz się:

  • co zastosować jako izolację termiczną, akustyczną i przeciwwilgociową w ogrzewaniu podłogowym,
  • czym charakteryzują się płyty KOTAR
  • czym cechują się klipsy do mocowania rur ogrzewania podłogowego.

 

Z czego składa się izolacja pod ogrzewanie podłogowe?

 

Aby zapewnić sobie szczelną izolację pod ogrzewanie podłogowe, wszystkie jej warstwy powinny zostać ułożone na trwałym, czystym i suchym podłożu. Jeśli powierzchnia betonu jest nierówna bądź popękana, konieczne jest ustabilizowanie i wyrównanie jej za pomocą specjalnej zaprawy. Wszelkie wystające i luźne fragmenty trzeba zeszlifować i usunąć.

 

Dopiero na tak przygotowanym podłożu można ułożyć szczelną izolację przeciwwilgociową. Wykonuje się ją z folii polietylenowej, papy podkładowej lub masy bitumicznej. Należy zadbać o to, by płyty dokładnie do siebie przylegały, a warstwy materiału były równo i dokładnie rozprowadzone po całej powierzchni.

 

Izolacja termiczna wykonywana jest ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego bądź płyt poliuretanowych. Przy wyborze tych materiałów należy zwrócić uwagę na ich gęstość i odporność na obciążenia. Muszą to być produkty przeznaczone stricte do zastosowań podłogowych. Grubość izolacji powinna zależeć od tego, czy ogrzewanie podłogowe instalowane jest na gruncie (ok. 8 - 10 cm), czy na stropie (ok. 3 - 4 cm).

 

Można ułożyć jedną lub kilka warstw izolacji termicznej. Najważniejsze jest to, aby pomiędzy płytami nie powstały pionowe szczeliny, które stanowiłyby mostki termiczne sprzyjające uciekaniu ciepła. Na równej, zwartej powierzchni można rozprowadzić przewody ogrzewania podłogowego.

 

Co zastosować jako izolację termiczną, akustyczną i przeciwwilgociową w ogrzewaniu podłogowym?

 

Szukając odpowiedniego materiału izolacyjnego do ogrzewania podłogowego, należy zapoznać się z ofertą marki KOTAR. W jej asortymencie znaleźć można wysokiej jakości płyty wykonane ze styropianu, a także praktyczne klipsy przeznaczone do mocowania rur ogrzewania podłogowego.

 

 

IZOROL-SR EPS 200 i IZOROL-SR/KL EPS 200

 

plyta sr2

 

Płyty ze styropianu EPS 200 jednostronnie pokryte są tkaniną polipropylenową. W serii IZOROL-SR/KL dochodzi do tego dodatkowa warstwa kleju od spodu, zabezpieczona przezroczystą folią, która pełni funkcję 0chronną podczas transportu. Dzięki klejowi mocowanie izolacji do podłoża przebiega szybko i wygodnie.

 

Produkty z serii IZOROL-SR oraz IZOROL-SR/KL stosuje się jako izolację termiczną, akustyczną i przeciwwilgociową. Można wykorzystać je zarówno pod ogrzewaniem podłogowym, jak i w systemach renowacyjnych. Ich podstawowa zaleta to wysoki poziom wytrzymałości warstwy wierzchniej (tkaniny polipropylenowej) na rozrywanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku rur jednowarstwowych, które wymagają silniejszego mocowania w izolacji. 

 

Producent dysponuje również płytami IZOROL-SR EPS T i IZOROL- SR/KL EPS T, do których wykonania zastosowano styropian EPS T. Ma on nieco inne właściwości techniczne, ale konstrukcja izolacji wygląda dokładnie tak samo.

 

 

PŁYTY IZOLACYJNE KOTAR

 

 

Klipsy SR do montażu rur instalacji cieplnej

 

Specjalne klipsy, służące do mocowania rur na powierzchni podkładu, wykonane są z zabarwionego na czarno polipropylenu. Stosuje się je do montowania na warstwie izolacji przewodów o maksymalnej średnicy 17 milimetrów. Styropian nie powinien mieć w tym przypadku mniej niż 10 milimetrów grubości. Dla ułatwienia równomiernego rozmieszczenia klipsów, na płytach pokrytych folią ochronną nadrukowane zostały kratki o wymiarach 100 mm x 100 mm.

 

Klips SR KOTAR

 

Taki system sprawia, że mocowanie rur do zaizolowanego podłoża staje się bardzo proste i wygodne. Przeprowadzony w ten sposób montaż przekłada się na wytrzymałość i niezawodność całej instalacji.

 

 

KLIPSY KOTAR

 

 

Podłoga na gruncie - etapy układania podkładu

 

O ile podłoga na stropie wymaga tylko symbolicznej izolacji, o tyle posadzka na gruncie jest zdecydowanie trudniejsza do ocieplenia. W przypadku pomieszczeń na parterze konieczne jest więc wykonanie wielowarstwowego podkładu. Grubość warstwy izolacyjnej będzie oczywiście większa, a poza styropianem należy zastosować w niej między innymi piasek, izolację przeciwwodną oraz folię polietylenową.

 

Pierwszą warstwą izolacji posadzki na gruncie powinien stanowić ubity piasek. Nie jest on ściśliwy i dobrze przepuszcza wodę, dzięki czemu fundamentom budynku nie grozi wypiętrzanie. Podsypka ma mieć grubość około 15 - 20 centymetrów i być pokryta płytą betonową.

 

Warstwa chudego betonu powinna mieć około 10 - 12 centymetrów grubości i znaleźć się na zamontowanych już przewodach wodnych i kanalizacyjnych. Zapewnia wyrównanie podłoża i stabilność wymiarową fundamentu.

 

Izolację przeciwwodną można wykonać z folii polietylenowej o grubości 0,2 mm, lepiku bądź papy termozgrzewalnej. Będzie chronić posadzki przed wilgocią z gruntu, a więc pośrednio przed ich pękaniem. Warstwę tę układa się pomiędzy ścianami fundamentu a stawianymi na nich ścianami zewnętrznymi.

 

Kolejna (kluczowa) warstwa to styropian. Najlepiej stosować produkty takie jak te marki KOTAR, ponieważ wyposażone są one w klej i folię ochronną, które bardzo pomagają w montażu. Na tak przygotowanej powierzchni mocuje się ogrzewanie, zalewane następnie betonem i kryte panelami bądź płytkami.

 

 

SPRAWDŹ NASZE PRODUKTY

 

 

Jak montować ogrzewanie podłogowe?

 

Rury grzewcze formuje się w pętle, które przyjmują kształt spirali. Nieco mniej przewodów zużywają meandry, pozwalające na szybszy montaż, ale nie gwarantujące tak równomiernego działania systemu jak spirale. Przydają się na przykład wtedy, gdy zależy Ci na zróżnicowaniu poziomu grzania w różnych częściach pomieszczenia.

 

Odstępy pomiędzy rurami w jednej pętli powinny wynosić około 10 - 30 centymetrów. Na każdy metr kwadratowy podłogi układa się mniej więcej 5 - 6 metrów przewodu grzewczego. Żadna pętla nie może być dłuższa niż 150 metrów, ponieważ spowodowałoby to zbyt duże straty ciśnienia. Pamiętaj także o tym, aby nie montować rur pod stałą zabudową, taką jak szafki kuchenne czy brodzik w łazience.

 

płyta systemowa kotar

płyta systemowa

 

plyta izolacyjna kotar

płyta izolacyjna

 

folia izolacyjna kotar

folia izolacyjna

 

 

Zamontuj ogrzewanie podłogowe z marką KOTAR!

 

Materiały marki KOTAR to gwarancja solidnie ocieplonej podłogi - zarówno w pomieszczeniu zlokalizowanym na gruncie, jak i na stropie. Styropianowe elementy są łatwe do układania i mocowania, a polipropylenowe klipsy ułatwiają montaż rur grzewczych. To kompaktowe rozwiązanie, które przekłada się na niezawodną izolację pod ogrzewanie podłogowe.

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i promocjami?

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

KOTAR Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 33, 56-100 Wołów

sekretariat@kotar.pl

tel. +48/71 389 23 16, +48/71 389 44 94

fax +48/71 389 44 94 wew. 21

MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ

nasi doradzcy są gotowi do pomocy

+48 71 389 23 16

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego | KRS: 0000708604 | BDO: 000009786 | Kapitał Zakładowy 1.100.000,00 zł

Copyright © kotar 2021

Agrotkanina